Botoks Zararlı Mıdır? beautemaster 22 Kasım 2021
Botoks Zararlı Mıdır?

Botoks Botulinum Toksin Tip A’nın besin zehirlenmesine neden olduğu bilinen bir nörotoksinin laboratuar ortamında özel doz ve teknikler ile kontrollü üretimi ile üretilir.

Botulinum Toksin Tip A (Botoks) koltukaltı terleme ve göz kapağı tikleri gibi tıbbi rahatsızlıkların tedavisinde FDA onayı almıştır. Daha sonra 2002 yılında FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi),başta kaşlar arasındaki dikey çizgiler olmak üzere yüz kırışıklıkları en aza indirmek için kozmetik olarak kullanılmak üzere ilacı onayladı. İlaç diyoruz, çünkü günümüzde Botoks sadece doktor tarafından uygulanmasına müsaade edilen ve satışı sadece doktorlara yapılan bir ilaçtır.

2001 yılında 300 milyon dolar satışı olan Botoks satışları günümüzde 2 milyar $ ‘a ulaştı ve üretici firmanın toplam gelirinin neredeyse yarısını oluşturdu. Botox’ın oldukça güvenli bir geçmişi var. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 1989 ile 2003 arasında FDA(Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) rapor ettiği kozmetik kullanımla ilişkili yalnızca 36 ciddi yan etki bildirilmiştir. Bu yan etkilerin 13’ünde altta yatan tıbbi yatkınlık ve rahatsızlıklar mevcuttu.

Her ilacın riskleri vardır ama Botox için güvenlik kaydı birçoğuna göre oldukça sağlamdır. Botoks zararlı mıdır sorusuna cevap olarak denilebilir ki; bu kadar fazla kullanım tecrübesi olan çok az ilaç mevcuttur. Botoks ile tedavi edilen on milyonlarca hastanın olduğunu düşünürsek oranın nispi düşüklüğü ve ilacın güvenilirliği daha çok ortaya çıkmıştır. Dolayısı ile bu kadar sık uygulamaya göre tarif edilen yan etkilerin sayısı oldukça az orandadır. Botoksa ait komplikasyonlar enjekte edildiği bölgede olabilecek lokal komplikasyonlardır. Botoksun enjekte edildiği yerden uzakta komplikasyonlara yol açma ihtimali ihmal edilecek kadar düşüktür.

Enjeksiyonun bir sonucu olarak ciltte 1-2 saat süren geçici kızarıklık oluşabilir. Botoksa dair alerjik reaksiyon çok nadir görülen bir durumdur. Botoksun enjeksiyon bölgesinde morarma, geçici şişme görülebilir. Botoks uygulamalarında genel olarak, doz ne kadar düşükse, süreç daha güvenlidir. Elbette Botoksun güvenli bir uygulama olup olmadığını belirleyen en önemli etken “uygulayıcı” dır. Botoks mutlaka doktor tarafından uygulanması gereken bir tedavidir. Botoks uygulayıcısının bölge anatomisine hakimiyeti işlemin güvenlğinde ve başarısında önemlidir.

Botoks uygulamasından sonraki nadiren ilk 24 saatte baş ağrısı gibi grip benzeri semptomlar, enjeksiyon bölgesinde kızarıklık görülebilir. Botoks çok sık tekrarlanırsa(3 ay önce) tedaviye direnç gelişebilir. Bu sebeple botoks uygulama sıklığını doktorunuzun belirlemesi en uygunudur. Masseter Botoksu (diş sıkma botoksu) yapılan hastalarda 1 hafta kadar hafif çiğneme sırasında zayıflık görülebilir ancak sonrasında tamamen geçer.

Bahsi geçen düşük komplikasyon oranları ve elde ettiğimiz faydalanımı karşılaştırınca Botoks tatminkar bir ameliyatsız estetik prosedürüdür. Örneğin “kronik migren” gibi hayat kalitesini düşüren durumlar için Botoks’un getirdiği rahatlama hayatı daha yaşanabilir hale getirir. Botoks ağrı ile zor zaman geçiren insanlar için denemeye değer bir alternatiftir.

Botoks öncesi kan sulandırıcılar, omega 3, gingkobiloba, yeşil çay kullanımı komplikasyon oranlarını arttıracaktır. Bu sebepten kan sulandırıcılar Botoks uygulamasından 1 hafta önce, diğerlerinin kullanımı da 2 gün önceden kesilmelidir. Botoks sonrası 24-48 saat ağır egzersiz, yüz bölgesine masaj, sıcak su, hamam sauna önerilmez.

Son olarak belirtmek gerekir ki; Botoksun asıl etkisi, düzenli yapılan uygulamalarda mimiklere bağlı kırışıklıkların oluşmasını engelleyici potansiyelidir. Düzenli uygulamalarda (4-6 ay) bu etkiyi görme şansınız olacaktır.