Burun Dolgusu beautemaster 22 Kasım 2021

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu

İfademiz, çehremiz, yüz anatomimizde hangi bölgede dikkatlerin yoğunlaşacağı… ve daha fazlası…

Söz konusu burnumuz olduğunda yüzümüzü bu kadar etkiliyor olması belki birçok kişiye haksızlık gibi gelebilir. Öyle ya, alt tarafı bir burun, bu kadar hikayesi olmamalı insanı bu kadar etkilememeli diye düşünebilirsiniz.

Keşke öyle olsaydı ama maalesef, burnumuz; yüzümüzün tam ortasında bulunması ve çıkıntılı bir yapıya sahip olması nedeniyle hem önden hem de yandan ifademizi etkilemekte, dudaklarımızın gözlerimizin üzerinde toplaması gereken ilgiyi çoğu zaman kendi üzerine çekmektedir. Bu nedenle yüz hatlarıyla uyumlu, doğal ve kişinin ifadesiyle ahenk oluşturacak bir burun hem kadınlar hem de erkekler için büyük önem taşır. Günümüzde mevzu bahis burnun yeniden şekillendirmesi olunca pek çok kişinin aklına kuşkusuz burun estetiği ameliyatı gelmekte ve bu yorucu sürece girmek istememektedir. Halbuki burnunuzda istediğiniz değişimlere bağlı olarak ameliyatsız burun estetiği dediğimiz burun dolgusu uygulamasıyla da burun kısmi olarak yeniden şekillendirilebilir ve kişiye yüzüyle daha uyumlu bir burun formu verilebilir.

Burun dolgusu uygulaması, hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan bir işlemdir. Klinik ortamda yapılması ve herhangi bir iyileşme süresi gerektirmemesi nedeniyle uygun hastalarda sıklıkla kullanılan burun dolgusu uygulaması güvenilir ve konforlu bir işlem sürecidir.

Yukarıda bahsettiğimiz “uygun hasta” kısmını biraz açalım. Burun dolgusu uygulaması için kimler uygun adaydır, herkesin burnu pratik bir dolgu uygulaması ile yeniden şekillendirilebilir mi?

Açıkçası buna evet demeyi çok isterdik. Ancak unutulmamalıdır ki dolgu işlemi bir hacim kazandırma işlemidir. Dolayısıyla sizlerin de tahmin edeceği üzere olası bir küçültme işlemine ihtiyaç duyan bir burun formunun dolgu işlemiyle yüz hatlarıyla uyumlu hale getirilmesi pek olası değildir.

Burun dolgusu uygulamasıyla ilgili
sık sorulan 5 soru, 5 cevap;

Burun dolgusu uygulaması için en uygun aday grubu burun kemeri olan hastalardır. Burun dolgusuyla çıkıntılı kemer hizası düzeltilip daha biçimli bir görünüm elde edilebilir. Bununla birlikte özellikle burun ucu düşüklüğünden muzdarip hastalar için de burun dolgusu uygulaması güvenilir, konforlu ve pratik bir seçenektir.

Burun dolgusu uygulaması hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan bir hacimlendirme işlemidir. Dolayısıyla burun dolgusu veya bir diğer deyişle ameliyatsız burun estetiğiyle burun kanatları küçültülemez, kıkırdağa müdahale edilemez, yüze oranla daha büyük olan bir burundan daha küçük bir form elde edilemez. Burun dolgusu uygulamasının kalıcılığı ortalama 12 ila 18 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte işlem, düzenli olarak yapıldığı takdirde bu sürenin bir miktar daha uzadığı bilinmektedir.

Hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan burun dolgusu uygulaması herhangi bir iyileşme süresi gerektirmemesi nedeniyle pek çok ameliyatsız estetik işlemiyle rahatlıkla kombine olarak yapılabilmektedir. Burun dolgusu uygulamasıyla beraber yapılan işlemlerin başında yüz bölgesine yapılan diğer dolgu uygulamaları gelir. Burun dolgusuyla dudak, elmacık kemiği, yanak, çene ucu, jawline gibi dolgu uygulamaları sıkça kombine edilmekle birlikte mimik kırışıklıklarının etkin çözümü olarak kabul edlen botoks uygulamaları da yine diğer bir kombine seçeneğidir.

Dolgu uygulamaları ister yağ enjeksiyonuyla olsun ister hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla olsun 18 yaş sınırına ihtiyaç duyulan işlemlerdir. Bunun nedeni 18 yaşına kadar kişinin yüz anatomisinin gelişmeye devam etmesidir. Dolgu uygulamalarını 18-20 yaş aralığı sonrasındaki bir süreçte yaptırmak sağlıklı ve doğru olandır.

Burun dolgusu, klinik ortamda yapılan ve mutlaka alanında yetkin, tecrübeli, yüz anatomisine hakim bir uzman tarafından yapılması gereken ameliyatsız estetik işlemlerden biridir. Hyaluronik asit bazlı dermal dolgunun enjeksiyon yöntemiyle burna uygulandığı ve burnun genel görünümünün iyileştirildiği bir işlem olan burun dolgusu uygulaması, ortalama 20 ila 30 dakikada tamamlanmaktadır. Enjeksiyon işlemi kısa sürmekle birlikte işlem öncesi olası ağrı ve acıyı azaltmak adına anestetik kremler uygulandığı ve bu kremlerin bir etki süresi olduğu için yaklaşık 30 dakikanızı bu uygulama için ayırmanız gerekir. Burun dolgusu uygulamasında önce hastanın burnuna yapılacak müdahalenin detayları belirlenir. Burun ucunun daha kalkık olması isteniyor veya kemerli görünüm yumuşatılmak isteniyorsa ya da her ikisi birden yapılmak isteniyorsa bu aşamada karar verilir. Ardından işlem alanı sterilize edilip anestetik kremler sürülür. İçerisinde lidokain bulunan bu özel anestetikler sayesinde hastalar işlem boyunca ağrı veya acı hissetmezler. Kremler etkisini göstermeye başladığı anda dolgu işlemine geçilir. İşlem, özel ince uçlu iğnelerle yapılır ve yapılacak işlemin detayına göre enjeksiyon uygulaması yaklaşık 15 dakikada tamamlanır. Hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla burnun genel görünümüne son şekil verildikten sonra işlem tamamlanır.

 

Herhangi bir iyileşme süresi veya yan etkisi bulunmaması nedeniyle uygulama sonrası hastaların klinikte belirli bir süre dinlenmesine gerek yoktur. Uygulamadan hemen sonra tüm hastalarımız rahatlıkla sosyal hayatlarına dönebilirler.