Diş İmplant Tedavisi beautemaster 5 Nisan 2022

Diş İmplant Tedavisi

Diş İmplant Tedavisi

Güzel ve etkileyici bir gülüşü meydana getiren birden fazla faktör vardır. Dişlerin göz alıcı diyebileceğimiz kadar beyaz olması ve adeta inci gibi sıralı olması bu faktörlerin başında gelir. Birçok nedene bağlı olarak pek çok kadın ve erkek diş kayıpları yaşayabilir. Diş kayıplarının etkin çözümü günümüzde, implant tedavileridir.

İmplant Nedir?

Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen, titanyum vidalara verilen isim olan implant, diş kayıplarının tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Komşu dokulara ve dişlere zarar vermeden uygulanabilen implantlar, çene kemiğine yerleştirilerek kök görevi görürler. Doğal dişlerde olduğu gibi implant sahibi kişiler de rahatlıkla konuşabilir, yemek yiyebilir ve gülebilir. İmplant tedavileri lokal olarak yapılan tedavilerdir. Bu tedaviler yapılırken sadece diş kaybının olduğu yere müdahalede bulunulur. Dolayısıyla diğer dişleri kesmeye gerek yoktur.

Diş İmplant Tedavisi Nedir?

Diş kayıplarını telafi etmek için yapılan bir diş tedavisi olan diş implant tedavisi, çene kemiğine yerleştirilen özel titanyum vidalarla yapılan bir tedavidir. Uzun soluklu bir tedavi yöntemi olan diş implant tedavisinde amaç, titanyum vidalarla yapay kök oluşturmak ve hastaların sabit ya da hareketli protezlerle çiğneme fonksiyonunu yerine getirmesini sağlamaktır. Bununla birlikte eksik dişlerin görünümü tamamlandığı için hastaların estetik bir gülüşe kavuşmasını sağlamaktır.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Dünya çapında implant tedavileri yapılmaya başlandığı andan itibaren geçmişten günümüze birçok implant çekidir kullanılmıştır. Günümüzde farklı ülkelerin menşeilerine sahip farklı implantlar olmakla birlikte bugün, hemen hemen her implant çeşidinin kendisine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Subperiostal implant nedir tedavisi nasıl yapılır?

Çiğnemenin yarattığı baskıyı, çene kemiğinin tümüne eşit bir şekilde dağılmasını sağlayan subperiostal implant, diğer implant türlerine göre daha az tercih edilen implant çeşididir.  Diş kemiği üzerinden özel olarak ölçü alınarak hazırlanan bir implant türü olan subperiostal implantın görünümü bir nevi kafesi andırır. İnce metal alaşımlarından yapılan Subperiostal implant, periostun alt tarafından kemiğin üzerine uygulanır.

Endosseöz implant nedir tedavisi nasıl yapılır?

Endosseöz implant ya da bilinen bir diğer adıyla endostal implant, bir ya da daha fazla diş kaybının olduğu durumlarda uygulanan implantlardan biridir. Kemik içi implant da denilen çene kemiği içerisine uygulanan durumlarda da başvurulan endostal implant, günümüzde yaygın olarak kullanılan implantlar arasındadır. Blade, vida ve silindirik olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Transosseöz implant nedir tedavisi nasıl yapılır?

Bütün kemik boyunca uygulanan implant çeşitlerinden biri olan transosseöz implantlar ya da bilinen bir diğer adıyla Transmandibular implantlar, genellikle kemik boylarındaki yetersizlikler, eksiklikler için tercih edilen implantlardır. Oldukça zor ve uygulayıcı için de uğraştırıcı bir yöntem gerektiren Transmandibular implantlar, sıklıkla tercih edilen implantlar arasında değildirler.

İntramukozal implant nedir tedavisi nasıl yapılır?

Diş protezlerindeki retansiyonu artırmak için uygulanan implant türlerinden biri olan intramukozal implantlar, günümüzde yaygın olarak tercih edilen yöntemler arasında değildir. Tamamı titanyum kaplamalar olan intramukozal implantlar, güvenli olmakla birlikte sıklıkla tercih edilmezler.

Endodontik implant nedir tedavisi nasıl yapılır?

Endodontik implantlar veya bilinen bir diğer adıyla endodontik stabilizatörler, zayıf diş yapılarını güçlendirmek ve bu diş yapılarının sabitleştirilmesi için başvurulan implant çeşitlerinden biridir.

Güçlü bir alt yapı oluşturmak için başvurulan endodontik implantlarda amaç; diş kayıpları tedavisinde diş yapısını sabitleştirip güçlendirerek yapılacak implant tedavisinin daha uzun soluklu olmasını sağlamaktır.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavileri, güvenilir ve konforlu tedavilerdir. Doğru planlama ve kişiye özel tedavi protokolü ile implant tedavileri sayesinde ağızdaki eksik dişler tamamlanabilir, kişiye daha estetik ve güzel bir gülüş kazandırılabilir. Eksik olan dişlerin yerini doldurmak için yapılan bir tedavi olan implant tedavileri, köprü protez işlemlerinden farklı olarak daha konforlu ve acısız işlemlerdir. İmplant tedavilerinde, köprü protez tedavilerinde olduğu gibi işlem yapılacak dişlerin çevresindeki dişler kesilmez. Her ne kadar implant da olsalar, doğru şekilde planlandığında implant tedavileri sonrası, yerleştirilen implantlar gerçek, doğal dişlerle aynı fonksiyonu gösterirler. İmplant tedavisi sonrası, hastalar rahatlıkla çiğneme fonksiyonlarını gerçekleştirebilirler. Hatta implant tedavisi sonrası, deformasyona uğramış dişlerin yerini sağlam dişler alacağı için ağız içerisinde çiğneme fonksiyonu daha dengeli gerçekleşir. Bu sayede de kişinin çene kemiği ve çene yapısı korunur. Çene kemiğinin yanı sıra eksik dişler nedeniyle oluşabilecek diğer anatomik bozukluklar, çene eklemi problemleri ve daha detaylı, zor, kapsamlı tedavi gerektirecek ağız ve diş sağlığını tehlikeye atacak hastalıkların da önüne geçilir.

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Kişiye özel planlama ve hastanın ihtiyaçları ile beklentileri doğrultusunda yapılacak bir implant tedavisiyle hastalar pek çok avantaja sahip olabilmektedir. Bununla birlikte her tedavide olduğu gibi bazı durumlarda implant tedavilerinin de dezavantajları ortaya çıkabilmektedir. İmplant tedavilerinin en büyük dezavantajı yanlış uygulama sonucu oluşabilecek komplikasyon riskidir. İmplant tedavileri, alanında uzman, tecrübeli, birçok vakada yer almış ehil diş hekimleri tarafından yapılması gereken tedavilerdir.  Doğru planlamanın yapılmayışı başarılı geçecek bir cerrahi işlemler sonunda dahi estetik problemler yaratabilir. Estetik problemlerin yanı sıra kemik dokusu kaybından çene yapısının bozulmasına kadar başka pek çok komplikasyon ortaya çıkabilir. Bununla birlikte implant tedavileri, köprü protezlere oranla daha maliyetli uygulamalardır. Ancak unutulmamalıdır ki köprü protezlere oranla çok daha konforlu ve etkin uygulamalardır. Günümüze geldiğimizde, implant tedavileri, gerek daha da yaygınlaşmış olması gerekse gelişen medikal teknolojiler sayesinde tedavinin her aşamasında daha fazla gelişme kaydedilmesi nedeniyle artık implant uygulamaları geçmişe oranla daha ekonomik seçeneklerdir.

İmplant tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?

İmplant tedavileri, güvenilir ve konforlu tedaviler olmakla birlikte tedavi süreci tamamlanana kadar hastaların maksimum hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Gerek tedavi sürecinde gerekse tedaviden hemen sonraki süreçte implant tedavilerinde hastaların hekimlerimizin yönlendirmelerine harfiyen uymaları önemlidir. Bu süreçte özellikle yerleştirilen implantların kemikle kaynaşma süreci oldukça önemlidir. Bu süreçte, kaynaşma tam gerçekleşmediği takdirde veya olası komplikasyon nedeniyle deformasyonlar ortaya çıktığında tedavinin başarısında düşüş yaşanmaktadır. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için hastaların özellikle bu dönemde ağız ve diş sağlıklarına önem vermeleri gerekmektedir. Bu dönemde gösterilecek ekstra önem ve hassasiyet, kaynama sürecinin sağlıklı şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesinin yanı sıra sigara kullanımı da bu dönemde oldukça önemlidir. Nikotin, cildin hücre düzeyinde yenilenmesini yavaşlatır. Bu nedenle implantların yerleştirildikten sonra kaynama sürecinde sigara kullanımı, iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir. Bu dönemde, yerleştirilen implant kemikle kaynaşana kadar, hastalar sigara kullanmamalı veya sigara kullanımını minimum düzeye indirmelidir.

Kimler İmplant Tedavisi için Uygun Bir Adaydır?

İmplant tedavisi, her ne kadar güvenilir ve konforlu bir uygulama olsa da günün sonunda çene yapısını etkileyen ve direkt bu bölgeye etki eden bir işlemdir. Dolayısıyla implant tedavisi olacak kişilerin yüz gelişimlerini, çene kemiği gelişimlerini tamamlamış olmaları önemlidir.

Kemik gelişimi, 18 yaş sonrası tamamlanmaya başlamaktadır. Bu nedenle implant tedavisi uygulaması için hastaların 18 yaş üzeri olmaları gerekir. Ancak bu yeterli değildir. Bununla birlikte uygulamadan önce hastalara röntgen filmi çekilmektedir. Böylelikle çene yapıları tetkik edilip implant tedavisi için uygun olup olmadıkları tespit edilir. Son olarak da eğer implant tedavisi adayı hastalar şeker hastası veya bilinen bir diğer adıyla diyabet hastasıysa implant tedavisinden önce mutlaka şeker düzeylerinin düzene girmiş olması gerekmektedir. Bunun nedeni, vücuttaki glikoz seviyesinin yükselmesi durumunda başta vücut yaralarının geç iyileşmesi olmakla birlikte birçok komplikasyonun meydana gelme riskidir.

Kimler İmplant Tedavisi Yaptıramaz?

İmplant tedavileri, güvenilir ve konforlu uygulamalar olmakla birlikte maalesef her hasta grubu için uygun birer seçenek değildirler. Birçok farklı nedene bağlı olarak hastalar implant tedavilerinden yararlanamayabilirler. Bu nedenleri kısaca şu şekilde sıralayabilir. İmplant tedavisi olmak isteyen kişiler eğer;

  • Kemik ve iskelet gelişimini tamamlamamış, büyüme dönemini geride bırakmamış bireylerse,
  • Aşırı sigara içiyorsa ve sigara içimine bağlı olarak ağız içerisinde yararlar meydana gelmişse,
  • Hemofili, bağışıklık sistemi hastalıkları, diyabet, sistemik hastalıklar, yüksek tansiyon gibi hastalıkları varsa ve bu hastalıklar doktor kontrolünde düzene girmemişse,
  • Bifosfonat, kortikosteroid ya da bağışıklık sistemini baskı altında tutan ilaçlar kullanıyorlarsa,implant tedavisi için uygun birer aday olamayabilmektedirler.

İmplant Tedavilerinde Yaş Sınırı Var mıdır?

İmplant tedavileri, çene kemiği içerisine özel titanyumdan yapılan vidaların yerleştirilerek yapay diş kökleri oluşturulmasını amaçlayan ve oluşturulan bu yapay köklerin sabit ya da hastaların ihtiyaçları doğrultusunda hareketli protezlerle desteklenen işlemlerdir. Bu işlemlerde çene yapısı, kemik gelişimi oldukça önemlidir. Bir hastaya implant tedavisinin uygulanabilmesi için hastanın kemik gelişimini ve büyümesini tamamlamış olması gerekmektedir. Bu gelişim dönemi genellikle 18 yaş sonrası tamamlanmaktadır. Bu nedenle implant tedavilerinde alt yaş sınırı 18 olmakla birlikte herhangi bir üst sınır yoktur.

İmplant tedavisindeki son gelişmeler hakkında bilmeniz gerekenler

Her geçen gün daha fazla kişi tarafından dünyada ve ülkemizde tercih edilen implant tedavileri, artan talep karşısında gerek teknolojik gerekse medikal olarak pek çok ilerleme kaydetmektedir. Başta implantların uygulanma aşamalarının daha konforlu ve kısa olması olmak üzere uygulanan implantın kalitesi ve implantların çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Diş implantlarında doğal bir görünüm yakalamak oldukça önemlidir. Günümüzdeki gelişmeleri takip ettiğimizde söz konusu implant tedavileri olduğunda her geçen gün ışık geçirgenliği daha yüksek dolayısıyla çok daha doğal bir görünüm yakalanabilen implantlar piyasaya çıkmaktadır. Artan talep karşısında gelişen medikal teknolojiler ve implant tedavileri sayesinde bugün implant tedavileri 2022 fiyatları çok daha ekonomik seçenekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eksik dişler söz konusu olduğunda başvurulan implant tedavileri oldukça güvenilir ve konforlu uygulamalardır. Kişiye özel planlanan tedavi protokolleri iyi doğal dişlere yakın, doğal dişlerle aynı çiğneme fonksiyonlarını gösterebilen dişler elde etmek mümkündür. Bununla birlikte, seçilen implantın kalitesine ve ışık geçirgenliğine göre doğal bir gülüş de elde edilebilmektedir.

İmplant tedavileri doğru hasta seçimi ve kişiye özel planlanan doğru tedavi protokolü uygulandığında oldukça güvenilir ve konforlu tedavi seçenekleri olmakla birlikte diş eksikliği yaşayan hastalarda yüksek hasta memnuniyeti sağladığımız uygulamalardır. Alanında uzman, işinin ehli bir ekiple gerçekleştirdiğimiz ve yüz güldüren sonuçlar aldığımız implant tedavileri ile ilgili detaylı bilgi ve randevu için klinik iletişim numaralarımızdan bize her zaman ulaşabilir ya da sosyal medya hesaplarımızdan bize yazabilirsiniz.

İmplant tedavileri ve tedaviler için ihtiyaç duyacağınız bilgiler için hemen bugün bizimle iletişime geçin başta implant fiyatları 2022 rakamları olmak üzere ekibimiz sorularınızı yanıtlasın.

Diş İmplant
tedavasi ile ilgili
3 soru, 3 cevap;

İmplant fiyatları 2022 senesindeki kur farkından etkilenmektedir. Günümüzde kullanılan birçok implant Avrupa ülkeleri menşei olduğu için günümüzdeki kur farkları implant tedavilerini etkilemektedir. Kur farkının yanı sıra hastaya yapılacak implant tedavisinin kapsamı, implant tedavisi 2022 fiyatlarını etkilemektedir. Tedavi kapsamında yerleştirilecek implant, eksik diş sayısı, sonrasında kullanılacak hareketli veya sabit protezler fiyatları doğrudan etkilemektedir. Uygulamada ihtiyaç duyulan ürün ve materyallerin yanı sıra konsültasyon esnasında, hastaların ihtiyaç duyduğu yan tedaviler söz konusu olursa bu durumda implant fiyatları 2022 yılındaki değişimlerini etkileyecektir.
Günümüzde her branşta olduğu gibi diş hekimliğinde de birçok alt branş olmakla birlikte güvenilir ve konforlu bir seçenek olan ve diş eksikliğinde sıklıkla başvurulan bir tedavi yöntemi olan implant tedavilerini, diş hekimliği fakültelerinden mezun, ağız ve çene cerrahisine hakim hekimler tarafından yapılabilmektedir. İmplant tedavisini yapacak kişilerin sadece eğitim değil tecrübe bakımından da zengin bir geçmişe sahip olmaları önemlidir. Tecrübenin getirisi olan farklı vakalar nedeniyle implant tedavisi olmak için başvurduğunuz hekimin ne kadar çok vaka geçmişi varsa, tedavinizde karşılaşılabilecek olası komplikasyonlarla baş edebilme yeteneği o kadar yüksek olacaktır. Kısaca, söz konusu implant tedavileri olduğunda çene ve kemik yapısına hakim, diş hekimliği fakültesi mezunu ve tecrübeli bir hekim, her zaman için doğru bir karar olacaktır.
Söz konusu implant tedavileri olduğunda ortalama bir iyileşme süresinden bahsetmek her zaman için doğru bir yönlendirme olmayabilmektedir. Bunun nedeni her hastanın vücut yapısının farklı tepkiler vermesinin yanı sıra her hastanın ihtiyaç duyduğu implant tedavisinin farklı olabilmesidir. Bazı hastalarda söz konusu bir iki eksik diş ve implant yapımıyken bazı hastalarda daha kapsamlı bir implant tedavisi gerekebilmektedir. Bu etkenlere ek olarak kişinin sahip olduğu yan hastalıklar da implant tedavisindeki iyileşme sürecini etkileyebilmektedir. İmplant tedavileri, genel olarak basit, güvenilir ve konforlu tedaviler olmakla ve iyileşme süreleri hastadan hastaya değişebilmekle birlikte çoğu zaman kısadır. İmplant tedavisinde iyileşme süreci, titanyumdan yapılan özel vida olarak da bilinen implantların çeneye yerleştirmesiyle başlamakla birlikte kaynaşma aşamasında geçecek süre, yukarıda da bahsettiğimiz gibi hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Yan hastalıklara ek olarak kemik dokusu gibi farklı anatomik etkenler de implant tedavisinde hastaların iyileşme süreçlerini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebilmektedirler.