Dudak Dolgusu beautemaster 26 Kasım 2021

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Cildimizde, eklemlerimizde hatta gözlerimizde dahi doğal olarak bulunan hyaluronik asit, dudak dolgusu uygulamalarında başvurulan ilk etken maddedir. Hali hazırda vücutta da bulunan bir madde olması nedeniyle hyaluronik asit bazlı dolgular, hastalar için güvenilir seçeneklerdir.

Dudak dolgusu uygulamasında da tıpkı diğer dermal bazlı dolgularda olduğu gibi 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Bununla birlikte dudaklar genelde 30’lu yaşlardan itibaren zamanla, yaş almanın getirisiyle bolüm kaybına uğramaya başladığı için çoğu zaman bu yaşlardan itibaren dudak dolgusu uygulaması tercih edilmektedir. Yaş almanın getirisiyle yaşanan volüm kaybının yanı sıra bazı kadınlar, genetik faktörlere bağlı olarak da doğuştan ince dudaklara sahip olabilirler. Bu hasta grubunda da dudak dolgusu işlemi güvenilir ve konforlu şekilde uygulanabilmekte, ilk andan itibaren yüz güldüren tatminkar sonuçlar elde edilebilmektedir.

Dudak dolgusuna neden ihtiyaç duyulur?

Genetik faktörler ve yaş almaya bağlı volüm kaybı dudak dolgusu ihtiyacının fiziksel faktörleridir. Bununla birlikte söz konusu dudak dolgusu olduğunda psikolojik faktörler de dudak dolgusu ihtiyacını belirler. Pek çok kadın günümüzde daha dikkat çekici olmayı arzuluyor bu bağlamda dış görünüşüne fazlasıyla önem vererek ilk andan itibaren daha akılda kalıcı olmayı hedefliyor. Aslına bakarsanız çağlar boyu feminenliğin sembolü olarak kabul edilen dolgun dudaklar da bu arzu ve hedeflerin tam ortasında bulunuyor. Dolayısıyla genetik nedenlere bağlı olarak doğuştan ince olan dudaklar veya yaş almaya bağlı olarak volüm kaybıyla incelen dudaklar, yukarıda bahsettiğimiz arzulanma ve dikkat çekmeyi olumsuz etkileyen ve kişiyi mutsuz eden durumlardır.

Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak ihtiyaç duyulan dudak dolgusu uygulamaları, ortalama 15-20 dakikada tamamlanan işlemlerdir. Uygulama öncesi dudaklara sürülen anestetik kremler sayesinde neredeyse ağrısız ve acısız diyebileceğimiz dudak dolgusu uygulamaları, pek çok farklı dolgu ve botoks uygulamasıyla kombine olarak da yapılabilmektedir.

Dudak dolgusu uygulamaları, alanında uzman bir medikal estetik hekimi ya da estetik cerrah tarafından yapılması gereken uygulamalardır. Gerek ağrısız ve sızısız olması gerekse pratik olması nedeniyle her ne kadar dışarıdan basit bir işlemmiş gibi görünse de dudak dolgusu uygulaması uzmanlık isteyen bir ameliyatsız estetik işlemdir. Uygulamayı yapacak kişinin yüz anatomisine hakim olması, hasta için ideal dolgu miktarını belirleyebilecek yetkinlikte olması, doğal görünümden ödün vermeden işlemi tamamlayabilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte iyi bir dudak dolgusu işleminin vazgeçilmezi olan altın orana da hakim olması gerekmektedir.

Dudak dolgusu hakkında
sık sorulan 5 soru, 5 cevap;

Hayır, değildir. Dudak dolgusu uygulaması tıpkı diğer uygulamalar gibi belirli aralıklarla yenilenmesi gereken işlemlerden biridir. Ortalama 12 ila 18 ay kalıcılığı bulunan dudak dolgusu uygulamasında, işlem yenilendikçe kalıcılığın bir miktar daha arttığı bilinmektedir.

Dudak dolgusu uygulaması klinik ortamda yapılan ve işlemden sonra hastaların rahatlıkla sosyal hayatlarına döndüğü uygulamalardan biridir. Ancak işlemden sonra hastaların 12 saat boyunca çok sıcak veya çok soğuk içecekler tüketmemesi gerekmektedir. Bunun nedeni, dudaklarda olası bir topaklanmaya veya ödeme sebebiyet vermemektedir.

Dudak dolgusu uygulaması ağrısız ve acısız bir uygulama olduğu için işlem, rahatlıkla pek çok uygulama ile kombine edilebilmektedir. Elmacık kemiği dolgusu, jawline dolgusu gibi diğer dolgu uygulamalarının yanı sıra botoks uygulamalarıyla da dudak dolgusu işlemi sıklıkla kombine olarak yapılabilmektedir.

Dudak dolgusu uygulamasında hyaluronik asit bazlı dermal dolgular kullanılmaktadır. Yaklaşık 12 ila 18 ay kalıcılığı bulunan bu uygulamalar, hali hazırda vücudumuzda da bulunan hyaluronik asitten üretildiği için pek çok hasta için oldukça güvenilir ve konforlu seçeneklerdir.

Dudak dolgusu işlemi ileriki dönemde yaptıracağınız kozmetik işlemleri etkilemez. Dudak dolgusu yaptırdıktan belirli bir süre sonra rahatlıkla dudak renklendirme işlemlerini, kalıcı makyaj uygulamalarını yaptırabilirsiniz. Ancak dudak dolgusu uygulamalarında hali hazırda amaç; dudakları daha belirgin hale getirmek, dudakları hacimlendirmek ve kişiye daha canlı ve dikkat çekici dudak formu kazandırmaktır. Kalıcı makyaj uygulamalarının bir zararı olmamakla birlikte dudak dolgusu uygulamasından sonra hastalarımız çoğu zaman olası bir dudak renklendirme veya dudaklarla ilgili başka bir pigmentasyon işlemine gerek duymamaktadır.

Hastalanın yüz anatomisi göz önünde bulundurularak altın orana uygun yapılan bir dudak dolgusu uygulamasıyla siz de doğallıktan ödün vermeden daha dolgun ve biçimli dudaklara kavuşabilirsiniz.