Hollywood Smile beautemaster 5 Nisan 2022

Hollywood Smile

Hollywood Smile

Hollywood Smile Nedir?

Hollywood Smile, Hollywood yıldızlarının gülüşüne sahip olmayı amaçlayan bir gülüş estetiği tasarımıdır. Bu estetik gülüş tasarımında hedef dudaklar, dişler ve diş etleri arasındaki mükemmel uyumu yakalamaktır. Ayrıca simetrik ve parlak diş yapısı da Hollywood yıldızlarının gülüşünde ayrı bir yere sahiptir. Daha özel ve güzel bir gülüşe sahip olmak için sıklıkla başvurulan işlemlerin başında Hollywood Smile uygulamasının geldiğini söyleyebiliriz. Hollywood Smile işleminde diş ve diş etlerinin görünümü çok büyük önem arz etmektedir.

Hollywood Smile işlemi nasıl yapılır?

Hollywood Smile işlemi birkaç aşamadan oluşan bir işlemdir. İşleme başlamadan önce hastanın muayene olması ve tedavinin planlanması en önemli adımdır. Mevcut diş çürükleri ya da diş eti rahatsızlıkları bu tasarıma başlamadan önce halledilmesi gereken bir durumdur. Eğer eksik diş varsa yine Hollywood Smile işlemi öncesinde uygun planlama kapsamında implant tedavisi yapılarak çözülmelidir. Sonrasında halledilmesi gereken şey, hastanın simetri bozuklukları gibi çeşitli sorunlardır.

Hollywood Smile işlemleri her hastada farklılık gösterebilen işlemlerdir. Hastanın ihtiyacına göre ek işlem yapılabilirken bazı hastalarda ek işlemlere gerek duyulmayabilir.

Hollywood Smile uygulaması kapsamında hangi işlemler yapılır?

1- Porselen Vener: Diş dokusuna küçük dokunuşlar ile yapılan bu işlem diş yapısının korunmasını sağlarken görüntü bozukluklarına çare olmaktadır. Porselen vener işleminde diş yüzeyleri hafif bir şekilde aşındırılması gerekir. Bu işlemin ardından dişlerin ön bölümüne yaprak porselen kaplama adı verilen bir kaplama uygulanır ve beyaz, pürüzsüz, parlak bir diş görünümü elde edilir. Bu işlem özellikle çarpık, aralıklı diş yapısına sahip olanlar için, küçük ya da çok sarı renkli dişlere sahip olanlar için önerilmektedir. Bu diş yapılarına sahip olanlar dışında dişlerinde mevcut bir şekilde çatlak ve kırık olanlar da bu işlemi yaptırabilmektedir. Porselen vener uygulaması ışık geçirgenliği sayesinde doğal dururken renk değiştirmeme özelliğiyle de birçok kişi tarafından rağbet görmektedir.

2- Diş Beyazlatma: Bilindiği gibi Hollywood yıldızları bembeyaz dişlere sahiptir ve Hollywood smile gülüş estetiğinin önemli noktası da budur. Diş yapısına en uygun diş beyazlatma yöntemleri tercih edilerek dişlere bembeyaz görünüm kazandırılmalıdır. Bazı durumlarda ve bazı kişilerde beyazlatma işleminin mutlaka yapılması gereken bir işlem olmadığı, gerekli görülen durumlarda yapıldığı da unutulmamalıdır.

3- İmplant Tedavisi: İmplant işlemi de her hastada mutlaka yapılması gereken bir işlem değildir. Hollywood Smile gülüş estetiğinde eksik dişlerin olmaması ve giderilmesi için bu tedavi seçeneği kullanılmaktadır. Estetik ve simetrik bir diş düzenine sahip olması için gerekli ve önemli adım implant tedavisidir.

Bu tedavilerin yanı sıra dişlerinde mevcut çürükler bulunanlar için de farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Hollywood Smile gülüş estetiği öncesinde yapılan detaylı muayenede hastaya özel tedavi planlaması yapılmaktadır. Hollywood Smile işleminde kullanılan ekipmanlar ve bu işlemi yapan doktorun uzmanlığı gülüş tasarımı için oldukça önemlidir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan gülüş estetiği dişlerin kaybedilmesine sebep olabilir.

Hastaya özel tedavi planlaması yapılırken hangi adımlar izlenir?

1- Öncelikle Hollywood Smile işleminin yapım aşamasında kullanılacak olan protezin çeşidine karar verilmelidir. Burada porselen veya kompozit lamine seçenekleri hastaya sunulmaktadır.

2- Bu seçimin yapılmasının ardından diş ve çene yapısı ortaya çıkarılarak hastaya en uygun model planlaması yapılır.

3- Bilgisayar kullanılarak hastanın ideal diş formu ve bu veriler doğrultusunda diş prototipleri oluşturulur.

4- Prototipler hastanın dişine takılarak dişlerin duruşu kontrol edilir. Hasta eğer bu prototiplerden memnun kalmışsa 7-10 gün içerisinde gerçek dişleri takılır ve tedavi tamamlanmış olur.

Hollywood Smile işlemi ne kadar sürede tamamlanır?

Hollywood Smile işleminin yapılması için gereken süre her hastada bir değildir. Bu süre tedavi planlamasına göre değişkenlik göstermektedir. Eğer hastada diş eksikleri, diş eti problemleri veya diş çürükleri varsa önce bu şikayetlerin tedavi edilmesi ardından Hollywood Smile işlemine geçilmesi gerekir. İmplant tedavisi yapılacak hastalarda da yine bu sürenin uzayacağı bilinmelidir. Diş kaplamalarının miktarı da yine bu süreye etki eden unsurlardan bir tanesidir. Ancak genel olarak bir fikir vermek gerekirse ortalama olarak bu işlemler yapılmayacaksa 10-15 günden bahsedilebilir.

Hollywood Smile gülüş estetiğinin avantajları nelerdir?

° Hollywood Smile sayesinde estetik, doğal ve güzel gülüşe sahip olunur. Simetrik ve beyaz dişler sayesinde güzel bir gülümseme ortaya çıkar.

° Diş ve diş eti problemleri tedavi edilmiş olur bu tedavi sonucunda sağlıklı bir görünüm elde edilir.

° Yarım ay ya da ay şeklinde bir gülümseme hattı oluşturularak doğru bir ağız kapanışı elde edilir.

° Bu gülüş tasarımı sayesinde kişinin kendine özgüveni gelir, kendini daha mutlu ve enerjik hisseder.

° Hollywood Smile işlemi sonrasında iyileşme ve hassasiyet sürecinin olmaması hastanın günlük hayata hemen dönmesi bakımından oldukça avantajlıdır.

Hollywood Smile işlemi aşırı gözüken diş etlerinden rahatsız olanlara, diş eksiği veya çürük dişe sahip olanlara, çarpık, aralıklı diş yapısına sahip olanlara, dişlerinde sararmalar olanlara, estetik görünüme sahip olmak isteyenlere ve dişlerinde kırık, çatlak olan kişilere yapılabilir. Hollywood Smile işleminin yapılabilmesi için hasta 18 yaşından büyük ve diş gelişimini tamamlamış olmalıdır.

Hollywood Smile işlemi sonrası bakım süreci nasıl olmalıdır?

° İlk olarak diş ve diş eti bakımına özen gösterilmelidir. Dişlerin günde iki defa fırçalanmasına dikkat edilmelidir.

° Dişler fazla baskı uygulanmadan nazikçe dairesel, oval bir şekilde fırçalanmalı, sert diş fırçaları kullanılmamalıdır.

° Diş arayüz bakımı için diş ipleriyle temizlik yapılması önerilir.

° Altı ayda bir diş hekimi kontrollerine gitmek hem gerekebilecek tedavilerin erken teşhisi hem de diş ve diş etlerinin kontrolü için gerekir.

° Protez seçiminde laminate porselen kaplamalar tercih edilmişse bu protezlerin kırılmaması için sert yiyeceklerden uzak durulmalı ve tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklar bırakılmalıdır çünkü laminate porselen kaplamalar oldukça hassastır. Ayrıca fındık, fıstık gibi sert kabuklu kuruyemişler de diş ile kırılmamalıdır.

° Asitli içeceklerin dişlere ciddi zarar vermesi özelliğinden dolayı bu tür içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

° Şekerli yiyecek ve içeceklerin tüketiminin sınırlandırılması yine gereken unsurlar arasındadır.

° Hollywood Smile işlemi sonrasında aşırı düzeyde aşındırıcı içeren diş macunlarından uzak durulmalıdır. Bu tip diş macunları dişte çizik oluşturabilir.

° Hollywood Smile işlemi sonrasında denize, havuza, sauna girmekte ve spor yapmakta hiçbir engel bulunmamaktadır.

Hollywood Smile
uygulamasıyla ilgili
3 soru, 3 cevap;

Hollywood Smile işleminde yapılan hiçbir uygulama ağrı ve acıya neden olmaz. Sadece implant tedavisinde ağrı beklenebilir bu durumun da implant tedavisi öncesi anestezi yapılarak önüne geçilir. Yine de işlem sonrasında ağrı hissediliyorsa hekime danışılarak ağrı kesici kullanılabilir.

Hollywood Smile işleminden sonra yemek yemek ve bir şeyler içmek için 2 saat beklenilmeli sonrasında yenilip içilmelidir. Ayrıca dişlerin fırçalanması için de 2 saat geçmesi gerekir.

Diş ve diş eti bakımına dikkat edildiğinde, kaplamalara gerekilen özen verildiğinde bu işlemin ömrü ortalama olarak 10 yıldır. Bu sürenin sonunda kaplamaların yenileriyle değiştirilmesi gerekir.