Nazolabial Dolgu beautemaster 26 Kasım 2021

Nazolabial Dolgu

Nazolabial Dolgu

Yaşımızın en iyisi görünmek, güzel yaş almak günümüzün medikal estetik teknolojileri ve uygulamaları ile artık mümkündür desek sanırım yanılmış olmayız. Her geçen gün yeni bir uygulama çıkmakla birlikte işlemlerin güvenilirliği de artmakta dahası başta ameliyatsız estetik uygulamalar olmak üzere birçok güzellik işlemi daha kısa sürede ve daha konforlu şekilde gerçekleştirilmektedir. Özellikle yüz bölgesinin daha genç görünmesi için günümüzde birçok konforlu uygulama yapılmaktadır. Nazolabial dolgu uygulaması, bu uygulamalardan biridir.

Cildimiz katmanlardan oluşan komplike bir yapıya sahiptir. Kaslar, yağ yastıkçıkları, bağ dokular ve dahası, yaş almaya bağlı olarak değişimlere, deformasyonlara, maruz kalır. Yukarıdan aşağıya doğru yaşlanan cildimizde yukarıda bahsettiğimiz katmanlar günden güne yer çekimine yenik düşmeye başlar. Özellikle cilt altını dolduran ve yüzün çok daha hacimli ve genç görünmesini sağlayan yağ yastıkçıları, yaş almaya bağlı olarak erimeye başlar. Yağ yastıkçıklarının erimesiyle cilt altı boşalır ve ciltte gevşemeler akabinde de ince kırışıklıklar ile çöküklükler meydana gelir.

Nazolabial dolgu uygulaması, işte bu bahsettiğimiz çöküklüklerde kullanılan uygulamalardan biridir.

Nazolabial bölge, yüzün hangi kısmını kapsar?

Nazolabial dolgu uygulaması yüzde nazolabial bölge olarak da adlandırılan burun kanatlarından dudak kenarlarına doğru olan bölgedir. Yaş almaya bağlı olarak burun kanatları ile dudak kenarları arasında ince bir oluk oluşmaya başlar. Bu oluğun nedeni bu bölgedeki cilt altı dokuların yaş almaya bağlı olarak erimesi ve deforme olmasıdır. Nazolabial dolgu, bu bölgeye yapılan dolgu işlemine verilen addır.

Nazolabial dolgu nedir?

Etkin ve sonucun işlemden hemen sonra görülebildiği nazolabial dolgu uygulaması, güvenilir ve konforlu bir uygulamadır. Hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan nazolabial dolgu uygulaması, klinik ortamda rahatça yapılabilen 10-15 dakika gibi oldukça kısa, hatta biz doktorların “bir öğle arası zamanda” dediğimiz sürede yapılan bir işlemdir. Bir hacimlendirme işlemi olan nazolabial dolgu uygulamasında amaç; yaş almaya bağlı olarak burun kanatları ile dudak kenarları arasında oluşan ve zamanla bir oluk görünümünü alan çöküntüyü düzeltmektir.

Nazolabial dolgu gerekli bir işlem mi? İşlemi yaptırmazsak ne gibi bir görünümle karşı karşıya kalırız? gibi sorular aklınıza gelebilir. Bu işlemin gerekliliğinin cevabı aslında hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Eğer ki kişi, dış görünümüne özen gösteriyor ve yaşının en iyisi görünmeyi istiyorsa, zaman ilerlerse de genç görünümünü olabildiğince korumak istiyorsa o zaman nazolabial dolgu uygulaması, oluk görünümü oluşmaya başladığı andan itibaren mutlaka yapılması gereken gerekli bir uygulamadır.

Nazolabial dolgu uygulaması yapılmadığında kişi nasıl bir görünümle karşılaşır?

Etkin bir hacimlendirme işlemi olan nazolabial dolgu uygulaması, kişide oluk görünümü oluştuğu halde yapılmazsa kişinin olduğundan çok daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olmaktadır. Bunun nedeni, müdahalede bulunulmadığı takdirde burun kanatlarından dudak kenarlarına doğru uzanan oluk görünümünün cilt altındaki dokuların erimeye devam etmesi nedeniyle daha da derinleşmesidir. İnce bir oluk görünümü şeklinde başlayan deformasyon, gerekli dolgu müdahalesi yapılmadığında derin bir oluk görünümüne dönüşür.

Hyaluronik asit bazlı dermal dolgular her ne kadar güvenilir ve konforlu uygulamalar olsa da günün sonunda 18 yaş sınırı bulunan uygulamalardır. Bunun nedeni, 18 yaşına kadar kişilerin yüz hatlarının tam olarak son halini almamasıdır. 18 yaş sınırı bulunan bu uygulamalardan biri de nazolabial dolgu uygulamasıdır. Bununla birlikte nazolabial dolguyu ihtiyaç genelde 30’lu yaşlardan itibaren yani, ciltte kollajen üretiminin azalmaya ve cilt altı dokuların erimeye başladığı dönemden itibaren duyulmaktadır.

Nazolabial dolgu uygulamaları hakkında
5 soru, 5 kısa cevap;

Nazolabial dolgu uygulaması klinik ortamda yapılan ve herhangi bir iyileşme süresi gerektirmeyen oldukça konforlu ve güvenilir bir uygulamadır. İşlem öncesi uygulama alanına anestetik kremler sürüldüğü için uygulama esnasında hastalar ağrı veya acı hissetmezler.

18 yaş üstü, burun kanatlarından dudak kenarlarına doğru oluk görünümü oluşmaya başlamış her kadın ve erkek nazolabial dolgu uygulaması için uygun birer adaydır.

Nazolabial dolgu uygulaması, tüm hyaluronik asit bazlı dermal dolgular gibi iyileşme süresi gerektirmeyen uygulamalardır. Hem nekahet dönemi gerektirmemesi hem de işlemin pratik şekilde yapılması nedeniyle nazolabial dolgu uygulaması pek çok dolgu ve botoks işlemi ile birlikte kombine olarak uygulanabilir.

Dolgu uygulamalarının ortalama 12 ila 18 ay kalıcılık süreleri bulunmaktadır. Bununla birlikte bu uygulamaların düzenli yaptırıldıkları takdirde kalıcılık sürelerinin bir miktar daha arttığı bilinmektedir.

Nazolabial dolgu uygulamaları herhangi bir iyileşme süresi olmayan pratik ve konforlu uygulamalardır. İşlemden hemen sonra sosyal hayatınıza dönebilir, günlük rutinlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Nazolabial dolgu uygulamalarıyla ilgili detaylı bilgi ve randevu için kliniğimize iletişim numaralarımızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan her zaman ulaşabilir; uzmanlarımızdan bilgi alarak nazolabial dolgu uygulaması randevunuzu oluşturabilirsiniz.